Chcesz poprawić SEO, zatrzymać czytelnika na dłużej i pokazać, że jesteś prawdziwym ekspertem w swojej branży? Powinieneś stworzyć artykuł filarowy! Jestem ogromnym zwolennikiem artykułów filarowych (en. pillar article). To doskonałe narzędzie, żeby pchnąć bloga do przodu, a przy tym jest niezwykle uniwersalne. Jeśli nigdy do tej pory nie słyszałeś o czymś takim, to zupełnie się nie przejmuj. Zaraz to sobie wyjaśnimy 🙂
Zacznijmy od początku:
Artykuł filarowy to duży wpis na bloga, który omawia jakieś obszerne zagadnienie. Nie porusza jednak wszystkich jego aspektów, ale kieruje do innych tekstów, które już w bardziej szczegółowy sposób omawiają kolejne elementy tematu głównego.
Konstrukcja artykułu filarowego
Kiedy tworzę artykuł filarowy, staram się, aby każdy aspekt danego tematu miał dedykowany śródtytuł. Dzięki temu czytelnik może łatwo odnaleźć to czego szuka i nie gubi się w treści. Następnie, każdy śródtytuł składa się z jednego-dwóch akapitów, które pokrótce omawiają temat, wskazują najważniejsze informacje i odsyłają do innego wpisu, który omawia temat dalej. Wszystko jest schludne i czytelne 🙂
Artykuł filarowy, z racji omawiania obszernego tematu, ma najczęściej przynajmniej 10 000 znaków ze spacjami. Teksty te służą jako przewodnik po temacie, pozwalają szybko poszerzyć wiedzę i niejako ogarnąć cały temat.
Zobacz niektórych moich klientów:
Tobie też chętnie pomogę!
W internecie znajdziesz informacje, że pillar article powinien być w formie samouczka, albo prowadzić cię krok po kroku niczym tutorial. Może tak być, aczkolwiek nie jest to reguła, której na siłę bym się trzymał. Bardziej chodzi o rozbicie dużego tematu na kilka mniejszych wątków i solidne omówienie każdego z nich.
Fakt faktem, format pillar article dobrze się sprawdza jako instrukcja, tutorial, analiza, przewodnik, szkolenie online.
Przykład artykułu filarowego
Załóżmy, że chcesz stworzyć artykuł filarowy na temat marketingu. Kierujesz swoje usługi do osób, które chciałyby pogłębić wiedzę o promocji w sieci i chcesz pokazać im o co w tym wszystkim chodzi.
Twój artykuł filarowy mógłby wyglądać w ten sposób:
Tytuł + wstęp (lead)
H2: Przeanalizuj swój biznes
H3: Analiza SWOT
H3: Analiza PESTEL
H2: Grupy docelowe i analiza konkurencji
H3: Persona twojej marki
H2: Social media
H3: Porównanie różnych portali społecznościowych
H3: Facebook Ads
H2: SEM i SEO
H3: Optymalizacja strony www
H3: Google Ads
H2: Inne strategie marketingowe
H3: Mailingi
H3: Reklama display
H2 to duże śródtytuły, które następnie jeszcze się dzielą na mniejsze sekcje H3. Pod każdym nagłówkiem H2/H3 powinien być link do innego wpisu, który szerzej omawia temat. Możesz stworzyć odrębny artykuł poświęcony tylko Google Ads, do którego będziesz linkować z artykułu filarowego. Taki link może być zarówno umieszczony w treści nagłówka, jak i znajdować się w treści akapitu w formie linku z anchorem.
Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądają artykuły filarowe, zerknij tutaj i tutaj 🙂
Wiele osób uważa, że tak obszerne treści zniechęcają czytelników. Ja nie sądzę, żeby to była prawda. Przede wszystkim dlatego, że artykuł filarowy jest tak skonstruowany, że nie ma potrzeby od razu czytać całego tekstu. Czytelnik może powrócić do interesujących go tematów później, a poszczególne sekcje stanowią wartościową pomoc także w oderwaniu od pozostałych. Artykuł filarowy przypomina szwedzki stół, do którego możesz wielokrotnie podchodzić i próbować tylko wybranych potraw. Nikt nie każe ci nałożyć kilkanaście różnych potraw na jeden mały talerz! 🙂
Zalety artykułów filarowych
Myślę, że warto wspomnieć o następujących korzyściach płynących ze stosowania artykułów filarowych:
- Uporządkowanie i prezentacja wiedzy: nie gubisz się w temacie, masz wszystko pięknie rozpisane, a twoi czytelnicy łatwo mogą odnaleźć to co ich interesuje. Z drugiej strony, poprzez artykuł filarowy pokazujesz, że naprawdę dobrze znasz temat.
- Wsparcie SEO: artykuły filarowe są napakowane linkami wewnętrznymi (zewnętrzne także można stosować!) co wspomaga pozycjonowanie.
- Mnóstwo treści za jednym zamachem: artykuł filarowy niejako wymusza na tobie tworzenie dużej ilości treści i wielu wpisów na bloga. Jeśli się zastanawiasz o czym powinieneś napisać, to artykuł filarowy rozwiewa twoje wątpliwości na długie tygodnie!
- Duży potencjał do szerowania w social media: czytelnicy lubią konkretne, solidnie opracowane treści. Takie właśnie są artykuły filarowe. Jest ogromne prawdopodobieństwo, że taki tekst będzie chętnie udostępniany między czytelnikami i potencjalnymi klientami.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi inaczej spojrzysz na artykuły filarowe. A może – jeszcze lepiej – dowiedziałeś(aś) się o nich dzięki temu tekstowi 🙂 Jakkolwiek było, zachęcam do korzystania z tej formy prowadzenia bloga!
A jeśli potrzebujesz pomocy przy tworzeniu artykułów filarowych (także po angielsku) jestem do Twojej dyspozycji!
Michał