Skyscraper content to określenie stosunkowo rzadko pojawiające się w polskiej branży marketingowej. A szkoda, bo to bardzo ciekawy sposób na tworzenie wartościowych treści, które jednocześnie szybko zyskują ruch i widoczność. Czym jest i jak tworzyć skyscraper content? Co zrobić, żeby szybko wypromować treść, którą stworzysz? I co właściwie mają z tym wszystkim wspólnego wieżowce? 🙂 Zapraszam!

Zacznijmy od początku – czym jest skyscraper content?

Skyscraper content to technika polegająca na tworzeniu treści lepszych od już istniejących na dany temat i promowaniu ich w miejscach, gdzie podobna tematyka gościła w przeszłości.

A skąd się tu wzięły wieżowce? W tej sytuacji, rolę wieżowca pełni artykuł/wpis na blogu. Twoją rolą jest stworzenie lepszego, wyższego wieżowca. Patrząc na to w ten sposób, cały content marketing to jedno wielkie miasto, składające się z niskich budynków mieszkalnych (teksty zapleczowe), ogromnych centrów handlowych (artykuły filarowe) i lśniących w słońcu wieżowców (skyscraper content).

Aby stworzyć skyscraper content, trzeba przejść trzy kluczowe kroki:

Krok 1: Zbierz istniejące treści

Twoim pierwszym krokiem jest pogłębiony research – trzeba przejść się po mieście i pooglądać już wybudowane wieżowce. Jak się za to zabrać? Powiedzmy, że chcesz tworzyć artykuł na temat home stagingu – jak samodzielnie podrasować mieszkanie przed sprzedażą. Wpisujesz odpowiednią frazę w Google i zbierasz artykuły, które się pojawią. Ile powinno ich być? Myślę, że najczęściej 5-6 tekstów wystarczy. Oczywiście koncentruj się na artykułach, które pojawiły się na pierwszej stronie w Google. Przyda się także wtyczka SEO Surfer do Google Chrome (jest darmowa). Pokaże ci, jak duży ruch odnotowuje strona, na której pojawił się tekst.

Następny krok to zebranie wszystkich informacji, które pojawiły się w tych artykułach czy wpisach blogowych. Zastanów się:

  • O czym te artykuły nie wspomniały, a powinny? Prawie zawsze można coś wymyślić. Nie istnieją artykuły, które wyczerpują temat od A do Z.
  • W jaki sposób ta treść może być poprawiona, uzupełniona, bardziej atrakcyjna?skyscraper content type2sell copywriting

Może warto pokazać więcej zdjęć? Albo okaże się, że gotowe artykuły są pisane na jedno kopyto i żaden nie wspomniał o takim czynniku jak depersonalizacja mieszkania (strzelam, to tylko przykład)? Opracuj plan, jak napisać artykuł o home stagingu, który będzie zauważalnie lepszy od tego co znalazłeś/aś. 

Krok 2: Napisz lepszy tekst!

Tu wszystko jest jasne i proste. Bierz się za pracę i napisz coś lepszego! Tutaj kilka istotnych uwag. Po pierwsze, twój tekst nie musi być dłuższy. Oczywiście Google ceni dłuższe wpisy, ale jak to na ogół bywa, powinieneś skupić się na tym, żeby wyczerpać temat i poruszyć wątki, które być może pominęła twoja konkurencja, a nie dociągać na siłę do granicy, do której nie dociągnęły inne teksty.

Naszym celem nie jest zmęczenie przeciwnika, tylko pokazanie, że twój tekst jest najlepszy! 🙂

A jak można to zrobić? Kilka pomysłów:

  • Poszukaj danych statystycznych, badań, raportów i zacytuj ciekawe fragmenty.
  • Dodaj porady ekspertów lub innych rozpoznawalnych osób, np. influencerów.
  • Dodaj lepsze grafiki/zdjęcia.
  • Stwórz infografikę.
  • Jeśli masz doświadczenie w branży, o której piszesz, podziel się osobistym doświadczeniem i przemyśleniami.

Krok 3: Promuj swój tekst

W tym kroku twoim celem jest zainteresowanie wydawców twoim tekstem. Niekoniecznie chodzi o to, żeby istniejący artykuł zastąpili twoim. Czasem dobrze się sprawdzi jak po prostu wspomną o Twoim artykule i dorzucą do niego linka.

Masz o tyle ułatwione zadanie, że lista miejsc, które mogłyby zainteresować się twoim tekstem jest w zasadzie gotowa (zrobiłeś ją przy okazji researchu tematów). Na potrzeby promocji, możesz dorzucić jeszcze kilka/kilkanaście innych stron, które poruszają podobną tematykę. Im szerzej pójdziesz z komunikatem, tym większa szansa na linki zwrotne!

Stwórz listę stron internetowych i blogów w swojej niszy, znajdź adres e-mail właściciela/redakcji i wyślij wiadomość! Napisz o tym, w jaki sposób twoja treść wzbogaci stronę osoby, do której piszesz.

Jak napisać takiego maila? 

Możesz na przykład napisać coś takiego:

Dzień dobry,

widziałem, że na Państwa stronie pojawił się artykuł na temat home stagingu (tutaj link). Lektura tego tekstu była bardzo ciekawa, zauważyłem jednak, że tekst nie porusza tematu X/warto uzupełnić o X. Napisałem artykuł o podobnej tematyce, można go znaleźć tutaj (link). Będzie mi bardzo miło, jeśli uzupełnią Państwo swój tekst o linka do mojego artykułu. 

Z poważaniem/Pozdrawiam serdecznie (jak wolisz)

Michał Żołądkowski 

Kluczowe jest, aby twój mail brzmiał szczerze i osobiście. Tutaj masowa PRowa wysyłka do 100 redakcji zupełnie się nie sprawdzi. Jednak dzięki temu zyskujesz szansę na linka do twojego tekstu, i to na domenie, która cieszy się dużym zainteresowaniem i przychylnością Google.

Czy zawsze to się uda? Oczywiście, że nie! Może się okazać, że właściciel strony w ogóle nie jest zainteresowany uzupełnieniem treści, albo będzie chciał za to dużo pieniędzy. Ale nawet jeden taki link może mieć duży wpływ na widoczność w Google. A jak nawet to się nie uda? Trudno, nadal masz najlepszy tekst z danego tematu do dyspozycji, jest cała masa innych sposobów na jego promocję!

Skyscraper content jest techniką wartą uwagi nie tylko dlatego, że stwarza szansę na pozyskanie dodatkowych linków. To doskonały sposób na tworzenie treści, która nie będzie powielać tego co już jest w sieci, a jednocześnie będzie cechować się wysoką jakością.

Zobacz niektórych moich klientów:

Razem rozpiszemy Twój biznes!

Jeśli chciałbyś tworzyć takie artykuły – zapraszam do współpracy, z przyjemnością pomogę! 🙂

Michał

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *